Statut       Zarzad       Kontakt       Mapa strony


Mała Obwodnica Warszawy


Zadaniem Małej Obwodnicy Warszawy będzie połączenie miejscowości podwarszawskich takich jak: Brwinów, Piaseczno, Konstancin, Józefów, Sulejówek, Halinów, Wołomin, Radzymin, Legionowo, Łomianki i usprawnienie połączeń drogowych ośrodków osadniczych najbliższych stolicy oraz odciążenie tym samym Warszawy od ruchu drogowego pomiędzy tymi miastami. Trasa ta w znacznym stopniu przyczyni się też do rozwoju podwarszawskich gmin. Inwestycja będzie finansowana z budżetu województwa Mazowieckiego i ma polegać na modernizacji istniejących już dróg wojewódzkich oraz budowie kilku nowych odcinków tras klasy G lub GP jedno lub dwujezdniowych. Najważniejszymi elementami Małej Obwodnicy Warszawy będą dwie nowe przeprawy przez Wisłę - na południu w Ciszycy pomiędzy Konstancinem, a Józefowem oraz na północy w Kiełpinie pomiędzy Łomiankami, a Jabłonną. Obwodnica składająca się głównie z dróg wojewódzkich będzie przenosić jedynie ruch lokalny, docelowy.

Termin pełnej modernizacji i budowy tras składających się na Małą Obwodnicę Warszawy można określić jako perspektywa najbliższych 20-30 lat. Pewne odcinki obwodnicy powinny jednak zostać zmodernizowane w przeciągu najbliższych 5-10 lat, zwłaszcza bardzo obciążona ruchowo droga nr 721 pomiędzy Magdalenką, a Konstancinem. Mówi się też o pilnej potrzebie szybkiej budowy obwodnicy Brwinowa i Pruszkowa (tzw. Paszkowianki) i połączeniu jej z autostradą A2 nieplanowanym dotychczas węzłem, jednak ta jedna z ważniejszych dróg w zachodniej części aglomeracji warszawskiej została wycofana z listy indykatywnej projektów RPO na lata 2007-2013 w wyniku opóźnień. GDDKiA Warszawa nie planuje też dodatkowego węzła na A2 dla połączenia z Paszkowianką w okolicy Brwinowa. Mała Obwodnica Warszawy, jako całość, póki co istnieje tylko w planach zagospodarowania województwa mazowieckiego.

Przewidywany przebieg Małej Obwodnicy Warszawy:

Od południa
Droga wojewódzka nr 721: Nadarzyn(DK8) - Sękocin - Magdalenka - Lesznowola - Piaseczno - Konstancin-Jeziorna - Ciszyca (planowany most przez Wisłę) - Józefów - Brzeziny (DK2)

Od wschodu
Konieczna budowa nowego odcinka drogowego: Brzeziny (DK2) - Halinów - Wołomin
Droga wojewódza nr 635: Wołomin - Radzymin (DK8)

Od północy
Droga krajowa nr 8: Radzymin - Marki
Droga wojewódzka nr 631: Marki (DK8) - Nieporęt - Zegrze Południowe (DK61)
Droga krajowa nr 61: Zegrze Południowe - Legionowo - Jabłonna
Nowy odcinek drogi Jabłonna - Łomianki wraz z przeprawą przez Wisłę

Od zachodu
Przebieg Malej Obwodnicy Warszawy nie jest do końca ustalony, jej częścią będzie obwodnica Brwinowa i Pruszkowa tzw. Paszkowiaka jako kontynuacja drogi wojewódzkiej nr 721 w kierunku zachodnim i dalej na północ w kierunku Starych Babic.


Wyświetl większą mapę

Mała Obwodnica Warszawy

Mapa przedstawia przebieg planowanej obwodnicy Warszawy dla ruchu lokalnego, łączącego miejscowości satelitarne aglomeracji.

LEGENDA:
- CZERWIEŃ - istniejące odcinki dróg
- BŁĘKIT - brak odcinka drogi